Materialteori

Forskningen inom programmet för Materialteori fokuserar på metodologisk utveckling och tillämpningar av elektronstrukturteori, dynamisk medelfältteori, tidsberoende täthetsfunktionalteori, magnetiseringsdynamik, molekyldynamik samt gitterdynamik. Tillämpningar av dessa metoder för materialspecifika frågeställningar innefattar funktionella magneter, supraledare och material för grön energiteknologi (t.ex. batterimaterial, solceller och material för lagring av vätgas). Vidare studeras material i reducerade dimensioner, drivna kvantsystem, halvledarmaterial samt material med korrelerad elektronstruktur. Dessutom studerar forskare i programmet material under extrema tillstånd (högt tryck och hög temperatur) samt material för bioteknik.

För övrig information kontakta programansvarig professor Olle Eriksson, email: olle.eriksson@physics.uu.se, tel. 0704250777

Akademisk Personal

Rajeev Ahuja

Ahuja, Rajeev
Rum: 13106
Telefon: +4618-471 3626
rajeev.ahuja@physics.uu.se

Anders Bergman​​

Rum: POL 18:126
Telefon: +46-70 4250588
anders.bergman@physics.uu.se

Olle Eriksson​​

Eriksson, Olle
Rum: 13231
Telefon: +4618-471 3625
olle.eriksson@physics.uu.se

​​

Johansson, Börje
Rum: 13214
Telefon: +4618-471 3623
borje.johansson@physics.uu.se
                             

Susanne Mirbt

  ​
Mirbt, Susanne
Rum: 13135
Telefon: +4618-471 3622
susanne.mirbt@physics.uu.se

​​

Klintenberg, Mattias
Rum: 13134
Telefon: +4618-471 5861
Mattias.Klintenberg@physics.uu.se
                             ​

Peter Oppeneer

Oppeneer, Peter
Rum: 13131
Telefon: +4618-471 3748
peter.oppeneer@physics.uu.se
                             ​

Jan Rusz

Rusz, Jan
Rum: 13235
Telefon: +4618-471 5844
jan.rusz@physics.uu.se
                             ​

Biplab Sanyal

Sanyal, Biplab
Rum: 
Telefon: +4618-471 3624
biplab.sanyal@physics.uu.se
                             ​

Ralph Scheicher

Scheicher, Ralph
Rum: 93404
Telefon: +4618-471 5873
ralph.scheicher@physics.uu.se

Forskare

Senast uppdaterad: 2022-03-09