Medarbetare

Nedan kan ni hitta en lista över medlemmarna av vår avdelning och all kontaktinformation, länkar till Universitetskatalogen eller personliga hemsidor. Ni kan också hitta en lista över alla tidigare anställda.


FAKULTET

Ulf Danielsson

Ulf Danielsson
Professor
Publikationer
Personlig Webbsida

ulf.danielsson@physics.uu.se
Kontor: 92132;
Telefon: +4618-471 3299;

Joseph Minahan

Joseph Minahan
Professor
Publikationer
Personlig Webbsida

joseph.minahan@physics.uu.se
Kontor: 92423;
Telefon: +4618-471 3291;

Maxim Zabzine

Maxim Zabzine
Professor (Avdelningschef)
Publikationer
Personlig Webbsida

maxim.zabzine@physics.uu.se
Kontor: 92426;
Telefon: +4618-471 3247;

Ulf Lindström

Ulf Lindström
Professor Emeritus
Publikationer

ulf.lindstrom@physics.uu.se
Kontor:
Telefon: +4618-471 3298;

Staffan Yngve

Staffan Yngve
Professor Emeritus
Publikationer

staffan.yngve@physics.uu.se
Kontor: 
Telefon: +4618-471 3240;

Agnese Bissi

Agnese Bissi
Lektor
Publikationer

agnese.bissi@physics.uu.se
Kontor: 92127;
Telefon:

Michele Del Zotto

Michele Del Zotto
Lektor
(tillsammans med matematiska institutionen)
Publikationer

michele.delzotto@math.uu.se
Kontor: 64116;
Telefon:

Guido Festuccia

Guido Festuccia
Lektor
Publikationer

guido.festuccia@physics.uu.se
Kontor: 92421;
Telefon:

Lisa Freyhult

Lisa Freyhult
Lektor
Publikationer

lisa.freyhult@physics.uu.se
Kontor: 92130;
Telefon: +4618-471 3297;

Henrik Johansson

Henrik Johansson
Lektor
Publikationer
Personlig Webbsida

henrik.johansson@physics.uu.se
Kontor: 92403;
Telefon: +4618-471 3220;

Jian Qiu

Jian Qiu
Lektor
(tillsammans med matematiska institutionen)
Publikationer

jian.qiu@math.uu.se
Kontor: 14239;
Telefon: +4618-471 7625;

Oliver Schlotterer

Oliver Schlotterer
Lektor
Publikationer
Personlig Webbsida

oliver.schlotterer@physics.uu.se
Kontor: 92401;
Telefon:

Dmytro Volin

Dmytro Volin
Lektor
Publikationer
Personlig Webbsida

dmytro.volin@physics.uu.se
Kontor: 92424;
Telefon:

Marco Chiodaroli

Marco Chiodaroli
Forskare
Publikationer

marco.chiodaroli@physics.uu.se
Kontor: 92416;
Telefon:

Magdalena Larfors

Magdalena Larfors
Forskarassistent
Publikationer

magdalena.larfors@physics.uu.se
Kontor: 92420;
Telefon: +4618-471 3296;


POSTDOCS

Vladimir Bashmakov

Vladimir Bashmakov
Kontor: 92417;
Telefon:
vladimir.bashmakov@physics.uu.se
Publikationer

Luca Cassia

Luca Cassia
Kontor: 92122;
Telefon:
luca.cassia@physics.uu.se
Publikationer

Parijat Dey

Parijat Dey
Kontor: 92123;
Telefon:
parijat.dey@physics.uu.se
Publikationer

Alexander Edison

Alexander Edison
Kontor: 92102;
Telefon: +4618-471 3242;
alexander.edison@physics.uu.se
Publikationer

Max Guillen

Max Guillen
Kontor: 92102;
Telefon:
max.guillen@physics.uu.se
Publikationer

Kays Haddad

Kays Haddad
Kontor: 92401;
Telefon:
kays.haddad@physics.uu.se
Publikationer

Carlo Heissenberg

Carlo Heissenberg
Kontor: 92129;
Telefon: 
carlo.heissenberg@physics.uu.se
Publikationer

Martijn Hidding

Martijn Hidding
Kontor: 92415;
Telefon:
martijn.hidding@physics.uu.se
Publikationer

Andrea Manenti

Andrea Manenti
Kontor: 92418;
Telefon: 
andrea.manenti@physics.uu.se
Publikationer

Usman Naseer

Usman Naseer
Kontor: 92126;
Telefon: +4618-471 5955;
usman.naseer@physics.uu.se
Publikationer

Paul-Konstantin Oehlmann

Paul-Konstantin Oehlmann
Kontor: 92104;
Telefon:
paul-konstantin.oehlmann@physics.uu.se
Publikationer

Rodolfo Panerai

Rodolfo Panerai
Kontor: 92124;
Telefon:
rodolfo.panerai@physics.uu.se
Publikationer

Nicolo Piazzalunga

Nicolò Piazzalunga
Kontor: 92125;
Telefon:
nicolo.piazzalunga@physics.uu.se
Publikationer

Sourav Sarkar

Sourav Sarkar
Kontor: 92401;
Telefon: 
sourav.sarkar@physics.uu.se
Publikationer

Jacopo Sisti

Jacopo Sisti
Kontor: 92129;
Telefon: 
jacopo.sisti@physics.uu.se
Publikationer

Ingrid Holm

Ingrid Vazquez-Holm
Kontor: 92401;
Telefon: 
ingrid.holm@physics.uu.se
Publikationer

Bram Verbeek

Bram Verbeek
Kontor: 92103;
Telefon: +4618-471 3242;
bram.verbeek@physics.uu.se
Publikationer


DOKTORANDER

Maor Ben-Shahar

Maor Ben-Shahar
Kontor: 92409;
Telefon: 
benshahar.maor@physics.uu.se
Publikationer

Filippo Balli

Filippo Balli (Gäst)
Kontor: 92114;
Telefon:
filippo.balli@physics.uu.se
Publikationer

Lucile Cangemi

Lucile Cangemi
Kontor: 92409;
Telefon:
lucile.cangemi@physics.uu.se

Simon Ekhammar

Simon Ekhammar
Kontor: 92113;
Telefon: 
simon.ekhammar@physics.uu.se Publikationer

Giulia Fardelli

Giulia Fardelli
Kontor: 92410;
Telefon:
giulia.fardelli@physics.uu.se
Publikationer

Lucia Garozzo

Lucia Garozzo
Kontor: 92404;
Telefon: 
lucia.garozzo@physics.uu.se
Publikationer

Matthew Magill

Matthew Magill
Kontor: 92111;
Telefon:
matthew.magill@physics.uu.se
Publikationer

Roman Mauch

Roman Mauch
Kontor: 92101;
Telefon:
roman.mauch@physics.uu.se

Daniel Panizo Pérez

Daniel Panizo Pérez
Kontor: 92101;
Telefon:
daniel.panizo@physics.uu.se
Publikationer

Paolo Pichini

Paolo Pichini
Kontor: 92404;
Telefon: 
paolo.pichini@physics.uu.se
Publikationer

Carlos Gustavo Rodriguez Fernandez

Carlos Gustavo Rodriguez Fernandez
Kontor: 92406;
Telefon: 
carlos.rodriguez@physics.uu.se
Publikationer

Lorenzo Ruggeri

Lorenzo Ruggeri
Kontor: 92410;
Telefon: 
lorenzo.ruggeri@physics.uu.se
Publikationer

Robin Schneider

Robin Schneider
Kontor: 92111;
Telefon:
robin.schneider@physics.uu.se
Publikationer

Alexander Hans Peter Söderberg

Alexander Hans Peter Söderberg
Kontor: 92406;
Telefon: 
alexander.soderberg@physics.uu.se
Publikationer

Charles Thull

Charles Thull
Kontor: 92113
Telefon: 
charles.thull@physics.uu.se
Publikationer

Senast uppdaterad: 2021-10-21